اکونومیک 24
29 آبان 1402 - 16:29

رژیم صهیونیستی به سمت رکود شدید اقتصادی پیش می‌رود

آژانس رتبه بندی اعتباری اس‌اند‌پی گلوبال در گزارشی اعلام کرد که اقتصاد رژیم صهیونیستی در سه ماهه چهارم سال جاری میلادی به دلیل افزایش خطرات ژئوپلیتیکی و امنیتی در پی جنگ با گروه فلسطینی حماس، ۵ درصد کوچک خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، آژانس رتبه بندی اعتباری اس‌اند‌پی گلوبال در گزارشی اعلام کرد که اقتصاد رژیم صهیونیستی در سه ماهه چهارم سال جاری میلادی به دلیل افزایش خطرات ژئوپلیتیکی و امنیتی در پی جنگ با گروه فلسطینی حماس، 5 درصد کوچک خواهد شد.

آژانس اس‌اند‌پی علت این امر را کاهش فعالیت‌های تجاری و تقاضای مصرف‌کننده و همچنین شرایط "بسیار نامطمئن" سرمایه‌گذاری در سرزمین‌های اشغالی اعلام کرد.

این مؤسسه بین المللی پیش‌بینی کرد که کسری بودچه اسرائیل 5.3 درصد از تولید ناخالص داخلی این رژیم در سال‌های 2023 و 2024 باشد. برآورد پیشین این آژانس قبل از جنگ 2.3 درصد بود.

بر اساس این گزارش، هزینه‌های رژیم صهیونیستی برای تأمین بودجه ارتش و پرداخت غرامت به شرکت‌ها و خانواده‌های نزدیک مرز با غزه به شدت افزایش پیدا کرده است.

این موارد منجر به کسری بودجه بی‌سابقه رژیم صهیونستی شده است به طوری که در ماه گذشته میلادی این کسری به 6 میلیارد دلار رسید که در مقایسه با یک سال گذشته بیش از هفت برابر افزایش نشان می‌دهد.

گزارش اس‌اندپی پس از آن منتشر شد که این آژانس در ماه گذشته، تنها دو هفته پس از آغاز درگیری‌های نظامی در 7 اکتبر، چشم انداز اعتباری اسرائیل را از "ثبات" به "منفی" کاهش داد.

آژانس‌های رتبه بندی مودیز Moody's و فیچ Fitch نیز پیش از این نام اسرائیل را در فهرست احتمال کاهش رتبه بندی قرار داده‌اند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1578979

مهمترین اخبار اقتصادی: