اکونومیک 24
27 شهریور 1402 - 11:11

ایران جزو 100 تولید کننده برتر فولاد دنیا است

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: فولاد ایران با وجود چالش‌ها مسیر بالندگی را طی می‌کند و در میان تولیدکنندگان برتر دنیا قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بهرام سبحانی امروز در همایش تاب‌آوری در صنعت فولاد، گفت: صنعت فولاد ایران در حال طی کردن مسیر بالندگی است و با تولید حدود 33 میلیون تن فولاد در سال در بین 10 کشور بزرگ تولیدکننده فولاد قرار دارد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران افزود: با وجود این شرایط در حوزه تولید فولاد در کشور دچار چالش‌هایی هستیم زیرا با وجود 45 میلیون تن ظرفیت نصب شده آماده کار، یک سوم از ظرفیت ایجاد شده قابل بهره‌برداری نیست.

وی اظهار داشت: در سال 1385 تولید فولاد کشور 9 میلیون تن بود در حالی که مصرف سالانه 20 میلیون تن بود و لذا واردکننده مطلق بودیم. در واقع از سال 45 که تولید فولا در کشور آغاز شد تا سال 85 تولید سالانه فولاد کشور فقط 9 میلیون تن بود.

سبحانی اظهار داشت: اما از سال 1385 تا کنون یعنی طی 17 سال تولید فولاد ما به ظرفیت تولید 33 میلیون تن رسیده و به عبارتی سال 85 برای صنعت فولاد کشور نقطه عطف به شمار می‌‌رود.

وی اظهار داشت: در سال 85 ابلاغیه ذیل اصل 44 قانون اساسی توسط مقام رهبری ابلاغ شد و بخش خصوصی اجازه یافت در صنعت فولاد وارد شود و اجازه داده شد که واحدهای دولتی به بخش خصوصی واگذار شود و لذا این موضوع شروع تحولی در صنعت فولاد کشور بود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بیان داشت: لذا سرمایه‌گذاری‌هایی در این بخش انجام شد و با یک رشد سریع به شرایط فعلی در تولید فولاد رسیدیم و معادن ما فعال شد و معادن ذغال‌سنگ فعال شد.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاران صنعت فولاد بخش خصوصی هستند، گفت: لذا سوال این است که آیا دولت هر تصمیمی می‌تواند برای بخش خصوصی بگیرد یا اینکه باید بستر را فراهم سازد.

سبحانی بیان داشت:‌در چند سال گذشته مواجه با بخشنامه‌های خلق‌الساعه بودیم که بعضا در تولید بود و بیشترین آن در بازار و بخش قیمت‌گذاری دستوری بود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اظهار داشت: در شرایطی که حقوق و دستمزد 57 درصد افزایش می‌یابد و قیمت گاز 2 برابر و برق 3 برابر می‌شود و هزینه همه خدمات دولت افزایش می‌یابد مگر می‌شود که قیمت تمام‌شده را ثابت نگه داشت و یا انتظار کاهش قیمت داشت.

سبحانی افزود: دماسنج این وضعیت را در  تابلو بورس می‌توان دید که بعضا با یک تصمیم تابلو قرمز می‌شود.

وی بیان داشت: در حالی که کل زنجیره فولاد از سنگ‌آهن تا محصول نهایی کمتر از 5 درصد گاز کشور را مصرف می‌کند اما تا محدودیت گاز ایجاد می‌شود شیرگاز فولادی‌ها را می‌بندند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بیان داشت: صنعت فولاد ایران ارزآور است و در GDP نقش دارد لذا نباید با آن نامهربانی کرد.

وی با بیان اینکه ما 3 ماه در سال محدودیت گاز و 3 ماه هم با محدودیت برق مواجه هستیم،‌گفت: با این شرایط کمر این صنعت می‌شکند و برای تولیدکننده چالش‌زا است زیرا در هر حال تولیدکننده باید مستمر بخشی از درآمد ارزی را صرف فرآیند تولید کند و این کار باعث وقفه در تأمین نیازها می‌شود.

سبحانی اظهار داشت: ما با این موارد مواجه هستیم و لازم است اقداماتی انجام دهیم. بحث تاب‌آوری از دو جنبه باید مورد بررسی قرار گیرد اول انتظاراتی که از حاکمیت داریم به این معنا که چگونه حاکمیت می‌تواند از تولید حمایت کند و اتفاقاتی که ما نگران آن هستیم را کاهش دهد و یا حل کند مثلا همین موضوع تأمین انرژی یکی از چالش‌‌ها است که باید حل شود.

وی افزود: مقررات ودستورالعمل و مداخلاتی در بورس وجود دارد و بورس هم به یک معضل تبدیل شده و به طور مداوم بخشنامه صادر می‌شود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: انتظار این است که حاکمیت در خصوص دستورالعمل‌ها به اینگونه عمل کند که قبل از ابلاغ تبعات آن را بسنجد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1502043

مهمترین اخبار اقتصادی: