اکونومیک 24
27 اسفند 1401 - 13:47

همه کارهایی که باید در فرودگاه انجام دهیم

در این مقاله قصد داریم تمام کارهایی که باید در فرودگاه انجام دهید را به شما یادآوری کنیم تا بدون آن‌که مشکلی برایتان در فرودگاه پیش بیاید یا از پروازتان جا بمانید به پرواز مورد نظرتان برسید.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، همان‌طور که می‌دانید برای استفاده از هواپیما لازم است که به فرودگاه مراجعه کنید. بعد از آن‌که به فرودگاه رسیدید، لازم است که از چند مرحله عبور کنید تا در زمان درست، وارد هواپیمای مورد نظرتان شوید. در این مقاله قصد داریم تمام کارهایی که باید در فرودگاه انجام دهید را به شما یادآوری کنیم تا بدون آن‌که مشکلی برایتان در فرودگاه پیش بیاید یا از پروازتان جا بمانید به پرواز مورد نظرتان برسید.

مرحله اول: ورود به فرودگاه

بعد از خرید بلیط هواپیما می‌توانید نام فرودگاه مبدأ و مقصد را بر روی آن ببینید. با کمی جستجو، آدرس فرودگاه را در شهر خود پیدا کنید و حداقل یک الی سه ساعت قبل از شروع پرواز به فرودگاه بروید. فرودگاه‌های بزرگ چندین ترمینال دارند. بسته به مقصدی که قصد سفر به آن را دارید و همچنین شرکت هواپیمایی که بلیط آن را خریداری کرده‌اید، ترمینال پرواز شما متفاوت می‌شود. حتماً به این نکته دقت کنید تا وقت خود را در فرودگاه از دست ندهید و از پرواز جا نمانید. مثلاً اگر بلیط هواپیما سفرمارکت را خریده‌اید، نام فرودگاه مبدأ و مقصد را می‌توانید روی آن ببینید. در هنگام ورود به فرودگاه لازم است که از گیت بازرسی عبور کنید. در این مرحله تمام وسایل شما اسکن می‌شوند و درصورتی‌که کالای ممنوعه‌ای را با خود به‌همراه نداشته باشید، به‌راحتی می‌توانید چمدان‌ها و وسایل خود را بگیرید و وارد مرحله بعدی شوید. در این مرحله بازرسی بدنی نیز می‌شوید.

همه کارهایی که باید در فرودگاه انجام دهیم

مرحله دوم: عبور از کانتر شرکت هواپیمایی یا چک این

بعد از آنکه وارد فرودگاه شدید، لازم است که کانتر شرکت هواپیمایی مورد نظرتان را پیدا کنید. با کمی جستجو یا پرس‌وجو از مأموران فرودگاه می‌توانید کانتر موردنظر خود را پیدا کنید. سپس لازم است که منتظر بلندگوی فرودگاه باشید تا شما را به کانتر مورد نظرتان فرا بخوانند. در این مرحله لازم است که در یک صف منتظر بمانید تا نوبت شما برسد. بعد از آن‌که نوبت شما فرا رسید، با ارائه بلیط هواپیما یا کارت ملی یا شماره رفرنس پرواز یا گذرنامه می‌توانید کارت پرواز خود را دریافت کنید. شماره صندلی شما بر روی کارت پروازتان نوشته‌شده است. همچنین بارهای خود را باید تحویل کانتر بدهید تا وزن آن‌ها را محاسبه کنند. درصورتی‌که وزن بار شما بیش از حد مجاز باشد، لازم است که از بار خود بکاهید یا نسبت به پرداخت جریمه آن اقدام کنید.

نکته ۱: جریمه اضافه بار را می‌توانید در بانکی که در همان سالن قرار دارد، بپردازید.

نکته ۲: بسته به کلاس پروازی و شرکت هواپیمایی که بلیط لحظه آخری چارتر یا بلیط معمولی از آن می‌خرید، میزان بار مجاز متفاوت می‌شود. با کمی جستجو می‌توانید حداقل بار مجاز برای پرواز مورد نظرتان را پیدا کنید تا در این مرحله نیازی به پرداخت جریمه نداشته باشید.

نکته ۳: بعد از خرید بلیط برخی از شرکت‌های هواپیمای داخلی، می‌توانید برای دریافت کارت پرواز به‌صورت آنلاین اقدام کنید. دریافت کارت پرواز از طریق وب‌سایت های شرکت‌های هواپیمایی موردنظر امکان‌پذیر است. برای این منظور می‌توانید از ۲۴ ساعت تا ۹۰ دقیقه قبل از زمان پرواز، این کار را انجام دهید.

از طرفی برخی دیگر از شرکت‌های هواپیمایی دستگاه‌هایی را در فرودگاه قرار داده‌اند تا مسافران به‌راحتی با مراجعه به آن‌ها بتوانند کارت پرواز خود را بدون آن‌که در صف‌های طولانی چک این معطل بمانند، دریافت کنند. درصورتی‌که مبدأ سفر شما فرودگاه‌های زیر باشد و همچنین ایرلاین انتخابی شما امکان صدور کارت پرواز آنلاین را فراهم کرده باشد، می‌توانید برای دریافت کارت پرواز آنلاین اقدام کنید.

مرحله سوم: سالن انتظار

بعد از عبور از مرحله چک این ۲ مرحله بازرسی را باید از سر بگذارید تا به سالن انتظار برسید. در مرحله اول کارت پرواز و کارت ملی‌تان بررسی می‌شود تا اطلاعات و مشخصات آن‌ها با یکدیگر تطابق داشته باشند. در مرحله دوم، بازرسی بدنی و بازرسی بار شما (باری که قرار است به داخل کابین هواپیما ببرید) انجام می‌شود. بعد از عبور از این ۲ مرحله به سالن انتظار وارد می‌شوید و لازم است منتظر بمانید تا زمان شروع پروازتان فرابرسد.

ممکن است که تا یک ساعت و سی دقیقه در این سالن منتظر بمانید تا نوبت پرواز شما فرا برسد. اگر بلیط هواپیما تهران را دارید و از شهرهای مختلف به تهران سفر می‌کنید می‌توانید به مراجعه به کافی شاپ‌های فرودگاه وقت خود را بهتر سپری کنند. می‌توانید قبل از هر کار دیگری شماره گیت پرواز و خروج خود را پیدا کنید تا صندلی و محل استراحت خود را در نزدیکی آن انتخاب کنید. زمانی‌که از طریق بلندگوهای هواپیما نام مقصد، شرکت هواپیمایی و ساعت پروازتان را اطلاع دادند، باید وارد مرحله بعدی یعنی ورود به هواپیما شوید. کارت پرواز خود را به مأمور مربوطه بدهید. او بخشی از کارت را جدا می‌کند و بخش دیگر را به شما می‌دهد. در حفظ بخش باقی‌مانده از کارت پرواز خود تا زمان تحویل گرفتن چمدان‌هایتان در مقصد کوشا باشید. اگر مبدأ سفرتان یکی از فرودگاه بزرگ کشور است، از طریق اتوبوس شما را تا پای هواپیما می‌برند. اما اگر از یکی از فرودگاه‌های کوچک و محلی سفر خود را شروع کرده‌اید، لازم است که خودتان تا محل سوار شدن هواپیما بروید.

مرحله آخر: ورود به هواپیما

بعد از آن‌که وارد هواپیما شدید، از طریق اطلاعاتی که بر روی کارت پروازی شما نوشته‌شده است، صندلی خود را پیدا کنید. مهمانداران هواپیما در این موضوع شما را راهنمایی خواهند کرد. بعد از پیدا کردن صندلی پروازتان، چمدان دستی‌تان را در محفظه بالای صندلی قرار دهید. سپس سر جای خود بنشینید، کمربند خود را ببندید و به توصیه‌های مهمانداران هواپیما گوش کنید و از پروازتان لذت ببرید.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1098959

مهمترین اخبار اقتصادی: