اکونومیک 24
19 تیر 1403 - 19:16

سامانه ایرانی هشدار سیل در ۵۵۰ نقطه خاص عملیاتی شد

رئیس سازمان هواشناسی کشوربا اشاره به استفاده از ظرفیت‌های داخلی برای بومی‌سازی سامانه هشدار سیل، گفت: این سامانه در ۵۵۰ نقطه خاص ایران عملیاتی شد.

به گزارش خبرنگار اقتصدی خبرگزاری تسنیم، سحر تاجبخش  با بیان این‌که آسیا جزو مناطق آسیب پذیر در برابر پیامدهای تغییر اقلیم است و همه ساله رخدادهای شدید آب و هوایی خسارت های زیادی به جوامع این قاره وارد می کند، اظهار کرد: ایران نیز یکی از کشورهای آسیب پذیر در منطقه است که سیل و خشکسالی بخش زیادی از آن را تحت تاثیر قرار داده و همواره سبب تخریب و بروز خسارت در آن شده است.

وی یادآور شد: از سیل های رخ داده در ایران می توان به سیل اوایل امسال جنوب شرق اشاره کرد که هم زمان در بخش هایی از امارات نیز سبب بروز خسارت گسترده شد. آخرین سیل ایران نیز در مشهد رخ داد و سبب بروز خسارت شد، بارش هایی که منجر به  سیلاب شدید در شرق ایران شد ، در افغانستان نیز سبب بروز خسارت گسترده و مرگ بیش از 100 نفر شد.

وی اضافه کرد:  رخداد سیل در دنیا به ویژه در غرب آسیا و ایران در حال گسترش است، بنابراین باید سرویس ها و خدمات ما به خصوص در حوزه پیش بینی سیل و پدیده های مخاطره آمیز بهبود و گسترش یابد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: ایران یک کشور بزرگ با بیش از 1.6 میلیون کیلومتر مساحت و 80 میلیون نفر جمعیت است که پیش‌بینی پدیده‌های مخاطره آمیز جوی در این پهنه وسیع با توجه به تنوع اقلیمی و پیامدهای تغییر اقلیم  مشکل است. از جنوب تا غرب و شرق تا شمال ایران، اقلیم های مختلفی وجود دارد که هر کدام پدیده های حدی خاص خود را دارند. این موضوع سبب شده تا اثرات مخاطره آمیز متفاوتی نیز در نقاط مختلف بر جای بماند.

تاجبخش بیان کرد: تنوع اقلیمی و فراوانی رخداد مخاطرات جوی در کشور، دلیل دیگری برای توسعه خدمات مرتبط در کشور است تا بتوان به هدف اصلی تمامی مراکز هواشناسی و ابشناسی در سراسر دنیا  یعنی حفظ جان و مال مردم از خطر مخاطرات جوی دست یابیم. از دو سال قبل تلاش شد از تجربه جهانی برای تولید سامانه هشدار سیل استفاده کنیم اما به دلیل تحریم ها، استراتژی و راه حل  توسعه ظرفیتهای بومی را برای این کار دنبال کردیم.

وی اضافه کرد: سامانه هشدار سیل «نفیس» با توان داخلی تولید و برای 550 نقطه خاص کشور توسط یک شرکت داخلی طی قراردادی با پژوهشگاه هواشناسی عملیاتی شد.این سامانه با جفت کردن مدل های هیدرولوژی و هواشناسی می تواند دِبی آب را  در در نقاط مشخص پیش بینی کند. توسعه سامانه هشدار سیل سازمان در دستور کار امسال نیز قرار دارد و به بیش از  3000 نقطه  جدید ارتقا می یابد.

وی ابراز امیدواری کرد: در برنامه مشترک با سازمان جهانی هواشناسی بتوانیم از تجربیات و دانش فنی این سازمان در ارتقا و بهینه سازی این سامانه و استفاده از دیگر تجربیات سازمان جهانی هواشناسی در حوزه هشدار سیل استفاده کنیم.

به گفته، در مدیریت سیلاب تنها نمی توان به پیش بینی های هواشناسی بسنده کرد چراکه حداقل 10 مولفه دیگر در موضوع سیلاب دخیل است که همزمان باید به آن مسائل نیز توجه شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1740968

مهمترین اخبار اقتصادی: