اکونومیک 24
01 اسفند 1402 - 13:05

تحمیل بار ۱ میلیارد دلاری به منابع ارزی کشور با رویکرد متقلبانه کوروش کمپانی

به نظر می‌رسد ارزبری یک میلیارد دلاری آیفون در سال ۱۴۰۲ مبنی بر کاهش تقاضای ارزی واردات موبایل، از محل تقاضاهای کاذب و ناشی از سازوکارهای متقلبانه پیش فروش آیفون ارزان قیمت بدون گارانتی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بررسی‌ها نشان می‌دهد در ده ماهه امسال یک میلیارد دلار آیفون وارد کشور شده است که به نظر می‌رسد ساز و کارهای متقلبانه مانند کوروش کمپانی یکی از عوامل مهم این موضوع بودند.

از یک سو خدمات پس از فروش رسمی ارائه نمی‌شود و همین موضوع از سال 1397 به زمینه برای سودجویی و حیف و میل ارزی تبدیل شده است. از سوی دیگر از سال 1401، واردات بالای 600 دلار از طریق رویه رانتی واردات در برابر صادرات خود انجام می‌شود.

از سوی دیگر پس از ممنوعیت واردات آیفون 14 و 15 و انحصاری بودن این حوزه باید به طور طبیعی شاهد کاهش روند تقاضای آیفون در بازار می‌بودیم اما به صورت عجیبی شاهد واردات یک میلیارد دلاری از این کالا هستیم که شوک ارزی قابل توجهی ایجاد کرد.

به نوعی این اتفاق برآوردهای سیاست‌گذار را با اشکال موجه کرد چرا که انتظار می‌رفت شاهد کاهش واردات در این حوزه باشیم. 

اما امروز و پس از رسوایی و ماجرای کوروش کمپانی و پیش‌ فروش آیفون‌ها ارزان قیمت، دلیل تقاضای کاذب مدل‌های آیفون 13 و ما قبل مشخص شده است. این ساز و کارهای متقلبانه پیش فروش آیفون ارزان قیمت که کوروش کمپانی یکی از نمونه‌های آن است؛ با مانورهای سفته بازانه تقاضاهای کاذب از سوی مردم ایجاد کرده و این تقاضا به حلقه واردکننده منتقل شد.

به این ترتیب اولا برنامه‌ریزی سیاست‌گذار برای کنترل حوزه واردات موبایل به نوعی با شکست نسبی مواجه شد و شاهد رقم غیرقابل توجیه واردات یک میلیارد دلاری آیفون بودیم. از سوی دیگر با توجه به رفرش و ریپک بودن قیمت عمده این کالاها، در شرایط عدم ارائه خدمات پس از فروش رسمی، شاهد هزینه‌های سنگین قطعات و تعمیرات برای مصرف کننده نهایی نیز باشیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1673618

مهمترین اخبار اقتصادی: