اکونومیک 24
01 اسفند 1402 - 18:52

تلاش دولت برای عبور از محدودیت‌های نوآوری در نظام اداری

رئیس سازمان اداری و استخدامی با اشاره به اینکه مرکز نوآوری اداری امکان ارتباط مستقیم تشکل‌ها و نخبگان را فراهم می‌کند، گفت: حدود ۳۰ آیین‌نامه سازمان اداری و استخدامی پیش از ابلاغ در سامانه جمع‌نویسی قرار گرفت و اصلاح شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، میثم لطیفی رئیس سازمان امور اداری و استخدامی در آیین افتتاحیه مرکز نوآوری اداری گفت: ما باید از ظرفیت تشکل‌ها و نخبگان خود جوش استفاده کنیم و این موضوع مورد تاکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهور بوده است. تلاش ما این بود که از این ظرفیت استفاده کنیم. نظام اداری کشور محدودیت‌هایی دارد. اوایل کار گفتیم که به جای فضای نامناسب برای تعامل بین دستگاه‌های اجرایی و تشکل‌های نخبگانی وجود داشته باشید باید دسترسی آزادی وجود داشته باشد و مرکز نوآوری این امکان را برای ورود و خروج همه افراد فراهم کرده است.

وی اظهار کرد: گاهی گروه‌هایی هستند که در سفرهای استانی ایده‌هایی را مطرح می‌کنند. امکان استفاده از این افراد وجود دارد. پروژه مرکز نوآوری اداری اول سال تمام شد اما قصد داشتیم که این افتتاح نمایشی نباشد و قبل از آن اتفاقی رخ داده باشد. در حال حاضر حدود 30 آیین‌نامه پیش از ابلاغ به دستگاه‌های اجرایی در سامانه جمع‌نویسی قرار گرفت و اصلاحاتی بر روی آن انجام شد. در حوزه اطلاعات اداری شرایط بسیار متفاوتی حتی نسبت به دو ماه قبل داریم. امروز با وجود سامانه پرداخت به ذی‌نفع نهایی داده‌های نابی را در اختیار داریم. اما این داده‌ها نیاز به تحلیل دارند تا بتوانند در تصمیم گیری مورد استفاده قرار بگیرند و این امکان در مرکز نوآوری اداری وجود دارد.

لطیفی با اشاره به اینکه بخش تحقیق و توسعه در دستگاه‌های مختلف وجود دارد، گفت: امروزه بحث همکاری و توسعه مطرح شده تا از مجموعه ایده‌ها استفاده شود. مرکز نوآوری همین هدف را دنبال می‌کند. تلاش ما این است تا یک نمونه کوچک باشیم و در سایر دستگاه‌ها هم چنین مراکزی را داشته باشیم.

جزئیات چهار ماموریت مرکز نوآوری اداری

باقریان رئیس مرکز نوآوری اداری کشور با بیان اینکه در برابر چالش‌های حوزه‌های مختلف راه‌های مختلفی وجود دارد، گفت: یکی از شیوه‌های رایج در بخش عمومی جلسات خبرگانی است. شیوه دیگر روش‌هایی پژوهشی است که چندان مورد استقبال دستگاه اجرایی نیست. یکی دیگر از حوزه‌های استفاده از شیوه‌های نوآورانه برای پیدا کردن مسائل و حل آنها است. مرکز نوآوری امروز رسماً افتتاح می‌شود. ماموریت مرکز تمهید راه حل های نوآورانه برای مشکلات اداری. چهار ماموریت فرعی یعنی نقش آفرینی به عنوان حلقه واسط بین زیست بوم فناوری و سازمان اداری و استخدامی، کاربست نوآوری در سازمان اداری و استخدامی، استفاده از ظرفیت نوآوری در حل مسائل کشور و افزایش مشارکت عمومی در فرآیندهای سازمان اداری و استخدامی با روش‌هایی نوآورانهب رای مرکز نوآوری تعریف شده است.

وی افزود:ابزارهای نوآورانه شامل برگزاری رویداد، مشارکت در رویدادها، تبادل تجربه، استفاده از سامانه‌های مختلف، شبکه سازی و برگزاری کارگاه است. این مرکز یک فضای کار اشتراکی را در اختیار افراد نیز قرار خواهد داد.

امکان مشارکت دستگاه‌ها و مردم در تدوین قوانین در سامانه جمع‌نویسی

در حاشیه این نشست در خصوص سامانه جمع‌نویسی نیز توضیحاتی ارائه شد. این سامانه به صورت برون‌سپاری شکل گرفته است و در حال حاضر این سامانه که از فروردین 1401  آغاز به کار کرد دو کاربر دارد، سازمان اداری و استخدامی و وزارت اقتصاد. در حال حاضر دستگاه‌های دیگری نیز در حال اتصال به آن هستند. در این سامانه هر دستگاه و یا نخبگان می‌توانند نسبت به متون قانونی که به بندهای مختلف شکسته می‌شود، اظهار نظر کنند. این بخش که با عنوان مشارکت در قوانین ذکر شده یکی از بخش‌های سامانه جمع‌نویسی است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1673789

مهمترین اخبار اقتصادی: