اکونومیک 24
20 خرداد 1403 - 15:56

مذاکرات ترکیه برای افزایش ظرفیت برق هسته‌ای

وزیر انرژی ترکیه طی اظهاراتی اعلام کرد که این کشور به رایزنی با شرکت روس‌اتم برای افزایش ظرفیت تولید برق از طریق ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای جدید ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری تاس، آلپ ارسلان بایراکتار، وزیر انرژی ترکیه طی اظهاراتی اعلام کرد که این کشور به رایزنی با شرکت روس‌اتم برای افزایش ظرفیت تولید برق از طریق ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای جدید ادامه می‌دهد.

این وزیر ترکیه در حاشیه مجمع بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ (SPIEF) گفت: ترکیه قصد دارد تا سال 2050، 12 راکتور با ظرفیت تولید 15000 مگاوات داشته باشد.

بایراکتار تصریح کرد: انرژی هسته‌ای جایگاه مهمی در سبد انرژی ترکیه دارد زیرا به این کشور اجازه می‌دهد تا انرژی پاک را به دست آورد و نیازهای خود را تامین کند.

بایراکتار پیش از این نیز اعلام کرده بود که ترکیه علاقمند است که از تجربیات روسیه در ساخت دومین نیروگاه هسته‌ای در استان سینوپ استفاده کند.

سال گذشته، فاز اول نیروگاه هسته‌ای "آک کویو" ترکیه با حضور رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، رؤسای جمهوری ترکیه و روسیه به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در این مراسم حضور داشت و به سخنرانی پرداخت.

در صورت راه اندازی هر 4 فاز این نیروگاه که تا سال 2028 صورت خواهد گرفت، پیش‌بینی شده است که حدود 10 درصد از نیاز ترکیه به برق مرتفع خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1726514

مهمترین اخبار اقتصادی: