اکونومیک 24
24 آبان 1402 - 11:24

مصرف خانوارها در اسرائیل به میزان دوره کرونا کاهش یافت

بانک مرکزی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که استفاده از کارت‌های اعتباری که شاخصی از مصرف مردم است در سرزمین‌های اشغالی به میزان دوره کرونا کاهش یافته است.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از المیادین، بانک مرکزی رژیم صهیونیستی امروز چهارشنبه گفت که اسرائیلی‌ها با گذشت پنج هفته از جنگ علیه غزه کمتر هزینه می‌کنند.

بنا به گزارش بانک مرکزی این رژیم، از زمان شروع جنگ، استفاده از کارت اعتباری در اسرائیل تا ۲۰ درصد کاهش یافته است. استفاده از کارت اعتباری یک شاخص اصلی برای هزینه‌های مصرف‌کننده است که بیش از نیمی از تولید اقتصادی را نشان می‌دهد.

 این در حالی است که رسانه‌های رژیم صهیونیستی می‌گو یند به دنبال تاثیر جنگ غزه بر زندگی اقتصادی اسرائیلی‌ها، داده‌ها نشان می‌دهد که میزان استفاده از کارت‌های اعتباری نسبت به روزهای عادی تا حدود ۸۰ درصد  بخصوص در شهرک‌های صهیونیست‌نشین همجوار غزه کاهش یافته است.

 بانک مرکزی رژیم صهیونیستی در گزارش خود افزود: بر اساس داده‌های روزانه شرکت پردازش کارت اعتباری اسرائیل، هزینه‌های اسرائیلی‌ها طی مدتی که از جنگ غزه می‌گذرد، برای آموزش، پروازها، هتل‌ها، اجاره خودرو، سوخت، حمل‌ونقل و رستوران‌ها کاهش یافته است، اما در فروشگاه‌های خرده‌فروشی به دلیل نگرانی‌های اولیه عمومی در مورد کمبود کالاها و درخواست های مسئولین از مردم در ذخیره کردن مواد غذایی برای ۷۲ ساعت(به منظور استفاده از آن در پناهگاه‌ها در حین شلیک موشک‌های مقاومت) افزایش نشان داده است.

بانک مرکزی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که صدور داده‌ها در خصوص میزان استفاده اسرائیلی‌ها از کارت اعتباری برای سیاست‌های پولی ضروری است، زیرا بسیاری از داده‌های مورد نیاز برای تصمیم‌گیری در خصوص سیاست‌های اقتصادی فوراً در دسترس نیستند و گاهی اوقات با تاخیر از چند هفته تا چند ماه همراه است.

این بانک افزود: مخارج کارت اعتباری یک شاخص فوری از میزان فعالیت تجاری و مصرف است و استفاده از آنها در شرایط بحرانی که عدم اطمینان روزافزون (نسبت به وضعیت اقتصادی ) وجود دارد، بسیار مهم است.

بانک مرکزی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که استفاده از داده‌های هزینه‌های کارت اعتباری همچنین این بانک را قادر می‌سازد تا سطح فعالیت‌های تجاری در دوران جنگ را نسبت به گذشته ارزیابی کند. داده‌های فعلی نشان می‌دهد که در مقطع کنونی میزان استفاده از کارت‌های اعتباری به اندازه زمان قرنطینه دوم به دلیل ویروس کرونا در سپتامبر ۲۰۲۰ در اسرائیل است، اما بالاتر از اولین قرنطینه در آغاز همه‌گیری کرونا در مارس ۲۰۲۰ است.

با فرض اینکه جنگ غزه در امتداد مرزهای جنوبی اسرائیل با نوار غزه متمرکز باقی بماند و تا پایان سال ادامه یابد، بانک مرکزی رژیم صهیونیستی انتظار دارد که رشد تولید ناخالص داخلی در اسرائیل در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ حدود یک درصد کاهش یابد که به معنای رشد ۲.۳ درصدی در سال جاری و ۲.۸ درصدی در سال آینده است.

البته انتظارات بانک مرکزی رژیم صعهیونیستی نسبت به آژانس رتبه‌بندی اعتباری استاندارد اند پورز خوش‌بینانه‌تر است که دیروز دوشنبه تخمین زد، اسرائیل به رشد ۱.۵ درصدی در سال ۲۰۲۳ و ۰.۵ درصدی در سال ۲۰۲۴ دست خواهد یافت.

بانک مرکزی رژیم صهیونیستی گفته است که ورود سایر طرف‌های منطقه به جنگ غزه پیامدهای منفی بیشتری بر اقتصاد اسرائیل خواهد داشت.

داده‌های وزارت اقتصاد رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد که ۱۹ درصد از نیروی کار فعال در اسرائیل به دلیل جنگ خارج از بازار کار هستند، زیرا گروه زیادی از افراد در سن کار برای خدمت سربازی فراخوانده شدند.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1572758

مهمترین اخبار اقتصادی: