اکونومیک 24
29 بهمن 1402 - 11:46

نرخ بیکاری در استرالیا رکورد زد

اداره آمار استرالیا در گزارشی اعلام کرد که نرخ بیکاری در این کشور در ماه ژانویه به بالاترین رقم خود از اوایل سال ۲۰۲۲ رسیده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، اداره آمار استرالیا (ABS) روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد که نرخ بیکاری در این کشور در ماه ژانویه به بالاترین رقم خود از اوایل سال 2022 یعنی به 4.1 درصد رسیده است.

این رقم کمی بالاتر از اتفاق نظر کارشناسان مبنی بر پیش‌بینی 4 درصدی است و نسبت به پیش بینی دسامبر یعنی 3.9 درصد افزایش نشان می‌دهد.

براساس این داده ها، اقتصاد استرالیا طی ماه گذشته میلادی شاهد افزایش 11100 شغل تمام وقت و کاهش 10600 شغل پاره وقت بوده است.

این گزارش به نگرانی‌ها درباره کسادی بازار کار این کشور در مواجهه با کندی اقتصاد و کاهش تقاضا از سوی مصرف‌کننده افزوده است. اقتصاددانان هشدار می‌دهند که وضعیت بیکاری ممکن است در سال جاری میلادی بدتر شود.

بیورن جارویس، رئیس اداره آمار استرالیا در توضیح این گزارش، به تغییر فصلی در بازار کار این کشور اشاره کرد و این که افراد پس از تعطیلات تابستانی ژانویه، شروع به کار می‌کنند.

جارویس گفت: اگرچه تعداد افراد بیکار در ژانویه بیشتر بوده است اما افراد بیکار بیشتری نیز پیش بینی می‌کنند که در چهار هفته آینده کار خود را شروع کنند.

در عین حال، جیم چالمرز، وزیر خزانه‌داری استرالیا، روز پنجشنبه دریک کنفرانس مطبوعاتی تأکید کرد که آخرین ارقام نشان می‌دهد که تقاضا در بازار کار کاهش خواهد یافت.

چالمرز گفت: این امر (افزایش نرخ بیکاری) همچنین پیامد اجتناب‌ناپذیر افزایش نرخ‌های بهره و تورم و عدم اطمینان از آینده اقتصاد جهانی است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1672527

مهمترین اخبار اقتصادی: