اکونومیک 24
18 خرداد 1403 - 13:08

رشد ۵۰ درصدی درآمد نفتی روسیه علیرغم تحریم

بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد که با وجود تحریم‌های غرب، درآمد نفتی روسیه در ماه گذشته میلادی تقریباً ۵۰ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، بلومبرگ روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد که با وجود تحریم‌های غرب، درآمد نفتی روسیه در ماه گذشته میلادی تقریباً 50 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

درآمد مسکو از فروش نفت خام علی‌رغم فشارهای بین‌المللی و پیش‌بینی کسری افزایش یافت. محاسبات بلومبرگ که بر اساس داده‌های وزارت دارایی روسیه انجام شده است، نشان می‌دهد که مالیات‌های مربوط به نفت در ماه می به 632.5 میلیارد روبل (7.1 میلیارد دلار) افزایش یافت.

بر اساس این داده‌ها، در پی افزایش تدریجی قیمت نفت خام اورال روسیه که ترکیب اصلی صادراتی این کشور است، کل سود نفت و گاز روسیه با 39 درصد رشد به 793.7 میلیارد روبل (8.9 میلیارد دلار) رسیده است.

این وزارتخانه مالیات‌های ماه می را بر اساس قیمت اورال 74.98 دلار در هر بشکه محاسبه کرد که نسبت به 58.63 دلار در سال گذشته افزایش نشان می‌دهد.

با وجود سقف قیمت 60 دلاری نفت روسیه که توسط گروه 7 و اتحادیه اروپا اعلام شده است، تخفیف نفت اورال نسبت به شاخص جهانی برنت کاهش یافته است.

این مکانیسم همراه با تحریم اتحادیه اروپا علیه صادرات نفت روسیه از طریق دریا، برای کاهش درآمدهای صادراتی مسکو ایجاد شد. تحریم‌ها در دسامبر 2022 اعمال شد و در فوریه 2023 محدودیت‌های مشابهی بر صادرات فرآورده های نفتی روسیه اعمال شد.

روسیه در واکنش به این محدویت‌ها، بیشتر صادرات انرژی خود را به سمت کشورهای آسیایی به ویژه هند و چین روانه کرده است، جایی که نفت این کشور بسیار بالاتر از سقف قیمتی که غرب تعیین کرده، فروخته شده است.

انتهای پیام/

 

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1725320

مهمترین اخبار اقتصادی: