اکونومیک 24
13 آذر 1402 - 13:41

قیمت نفت به 78 دلار کاهش یافت

در حالی‌ که فضای بازار نفت تحت تاثیر تنش‌ها در غرب آسیا افزایشی است، اما بلاتکلیفی در مورد تولید اوپک پلاس و نگرانی در مورد رشد تقاضا، قیمت نفت را کاهشی کرد.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، قیمت در معاملات امروز به علت بی‌ثباتی ناشی از رشد تقاضا برای سوخت در جهان و تصمیم اوپک پلاس برای تولید، کاهش یافت اما نگرانی در مورد اختلال در عرضه در غرب آسیا که قیمت‌ها را در ساعات اولیه معاملات بالا برده بود، مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها شد.

بازار انتظار کاهش تولید بیشتری از سوی اوپک پلاس داشت و این انتظار عاملی برای کاهش قیمت نفت شده است.

هر بشکه نفت برنت با 70 سنت کاهش 78.18 دلار معامله شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با 61 سنت کاهش 73.46 دلار فروخته شد.

واندانا هری، تحلیلگر بازار نفت در موسسه واندانا اینسایت گفت: «به نظر می‌رسد قیمت نفت همچنان تحت فشار کاهشی ناشی از تصمیم اوپک پلاس است.»

قیمت نفت هفته گذشته به دلیل تردید سرمایه‌گذاران در مورد میزان کاهش تولید نفت از سوی سازمان کشورهای صادرکننده نفت و هم‌پیمانانش موسوم به اوپک پلاس و نگرانی در مورد کندی فعالیت‌های تولیدی جهانی، بیش از 2 درصد کاهش یافت.

کاهش تولیدی که در روز پنج‌شنبه از سوی اوپک پلاس اعلام شد ماهیتی داوطلبانه داشت و تردیدهایی در مورد اینکه آیا تولیدکنندگان به طور کامل آنها را اجرا می کنند یا نه، ایجاد کرد. سرمایه‌گذاران همچنین در مورد چگونگی سنجش میزان کاهش تولید مطمئن نیستند.

تحلیلگران معتقدند اگر نشانه‌های آشکاری از کاهش تولید داوطلبانه این گروه دیده نشود، بازار در این بلاتکلیفی خواهد ماند.

از طرفی با آغاز دوباره جنگ غزه تنش‌های ژئوپلتیکی در مرکز توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته است. 3 کشتی تجاری در دریای سرخ هدف حمله قرار گرفته‌اند.

به گفته تینا تنگ، تحلیلگر بازارهای سی ام سی، ازسرگیری جنگ اسرائیل و غزه، فضای بازار نفت را افزایشی کرده است اما به علت فضای ناامیدانه در مورد بهبود اقتصادی چین و افزایش تولید نفت آمریکا، فعلا قیمت نفت فشار کاهشی را تجربه می‌کند.

تعداد دکل‌های نفتی فعال آمریکا در این هفته به 505 دکل رسیده که بالاترین میزان از ماه سپتامبر به شمار می‌رود.

در عین حال، کشورهای غربی تلاش‌ها برای اجرای سقف قیمت 60 دلاری برای نفت روسیه را افزایش داده‌اند. امریکا روز جمعه 3 نهاد و 3 نفتکش را در این رابطه جریمه کرد.

کاخ سفید اعلامکرده است اگر ونزوئلا در روزهای آینده آزادی زندانیان سیاسی و آمریکایی را که به اشتباه دستگیر کرده است، آغاز نکند، معافیت‌ تحریم‌های نفتی این کشور لغو می‌شود. این درحالی است که هند خرید نفت از ونزوئلا را شروع کرده است.

 پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1593592

مهمترین اخبار اقتصادی: