اکونومیک 24
21 آبان 1402 - 16:59

روز آرام بورس با رشد شاخص هم‌وزن و افت شاخص کل

میان شاخص‌های عملکردی بورس در جریان معاملات روز یکشنبه 21 آبان ماه، واگرایی شگل گرفت و این شاخص‌ها برخلاف یکدیگر حرکت کردند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سهام امروز کم نوسان بود و شاخص‌های بورسی حرکت خلاف جهت داشتند. نیمه دوم معاملات امروز بورس با کاهش افت شاخص‌های بورسی و تغییر استراتژی سهامداران خرد از فروش به خرید دنبال شد.

از نکات قابل توجه معاملات امروز بورس، تغییر رفتار شاخص و سهامداران در نیمه دوم معاملات بود؛ به طوری که هم شاخص‌ها به سمت محدوده صفر تابلو حرکت کردند و هم شاهد تغییر نقش معامله‌ گران از فروشنده به خریدار بودیم. شرایطی که سبب شد، از میزان افت شاخص کل کاسته شود.

* رویکرد سیاست گذار حمایت از شاخص سازهاست

رضا گلستانی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: با شروع تنش در سطح منطقه افت ۵ درصدی در بازار سهام شکل گرفت. در این شرایط اکثر نمادهای معاملاتی تا کف قیمتی خود بازگشت به عقب داشتند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: بازار سرمایه دچار بی اعتمادی شده است و اقدامات دولت منافع سهامداران و شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در کلیت بازار اکنون به نقطه ورود سرمایه‌گذاران به بازار سهام (اختصاص بخشی از سهام به پرتفوی) رسیده‌ایم.

وی افزود: طی هفته گذشته، سهام بنیادی به رغم این که در جریان خرید و فروش‌ها مورد حمایت قرار گرفتند، اما رشد چندانی را تجربه نکردند. سیاست‌گذار با رویکرد حمایت از چند سهم شاخص‌ساز و تثبیت در محدوده مشخص به دنبال جلوگیری از ریزش قیمت سهام در بازار است، در صورتی که این قبیل از نمادها همگام با کلیت بازار ریزش پیدا می‌کنند.

گلستانی تصریح کرد: جلوگیری از ریزش قیمت نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز به منظور حمایت از بازار صورت می‌گیرد.

* حرکت خلاف جهت شاخص‌های بورس

در پایان معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس 848 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 53 هزار و 636 واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی 4 صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش هزار و 932 واحد در رقم 701 هزار و 26 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص مثبت 28 صدم درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس با افت 3 واحدی به رقم 25 هزار و 18 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش 545 واحد به سطح 124 هزار و 909 واحد رسید.

* ورود پول حقیقی به بازار سرمایه

روز یکشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و یک میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد. صندوق‌های درآمد ثابت و صندوق‌های مختلط در بازار روز جاری ۱۰۸ میلیارد تومان پول حقیقی از دست دادند.

امروز نماد غمایه (خمیرمایه رضوی)، حآفرین (ریل پرداز نو آفرین) و توریل (توکاریل) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای کترام (تولیدی‌ کاشی‌ تکسرام‌)، فولاد (فولاد مبارکه) و وبملت (بانک ملت)، تعلق داشت.

* کاهش ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 6 هزار و 644 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 184 میلیارد تومان بود که 3 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 4 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 793 میلیارد تومان رسید.

* 63 شرکت در صف خرید بورس

در پایان معاملات امروز، تعداد نمادهای مثبت 381 نماد و تعداد نمادهای منفی 412 نماد بوده است. 52 درصد نمادها سرخ پوش شدند!

در ۲۱ آبان ماه ۶۳ شرکت به ارزش ۳۳۳ میلیارد تومان در صفوف طولانی خرید جای گرفتند، ۲۸۲ میلیارد تومان ارزش صفوف سنگین فروشی بود که برای ۳۲ شرکت تشکیل شد.

سرانه خرید اشخاص حقیقی نیز در پایان معاملات به ۲۷.۴ میلیون تومان و سرانه فروش آن‌ها به ۲۴.۴ میلیون تومان رسید.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1569622

مهمترین اخبار اقتصادی: