اکونومیک 24
12 آذر 1402 - 18:22

روسیه در آستانه تبدیل شدن به سومین تولیدکننده ال‌ان‌جی جهان

بزرگ‌ترین شرکت انرژی روسیه اعلام کرد، روسیه در نظر دارد که پس از آمریکا و قطر به سومین تولیدکننده بزرگ ال‌ان‌جی در جهان تبدیل شود.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، گازپروم، بزرگ‌ترین شرکت انرژی روسیه اعلام کرد، روسیه می‌تواند به سومین تولیدکننده بزرگ ال‌ان‌جی در جهان تبدیل شود.

این غول انرژی روسی پیش‌بینی می‌کند، افزایش قابل توجه تولید گاز بسیار سرد در آمریکا، قطر و روسیه رکورد ثبت خواهد، اما تولید ال‌ان‌جی نسبتا در استرالیا کاهش خواهد یافت.

این شرکت پس از جلسه هیئت‌مدیر برای بررسی چشم‌انداز بخش تولید گاز شیل و ال‌ان‌جی در جهان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در نتیجه، روسیه به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ال‌ان‌جی در جهان تبدیل خواهد شد.»

بنا بر اعلام گازپروم، حجم تجارت ال‌ان‌جی در جهان در سه ماهه نخست امسال 2 درصد افزایش یافته است.

همچنین گازپروم پیش‌بینی کرد، به علت کاهش فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی در اروپا که مصرف گاز را کاهش می‌دهد، انتظار می‌رود که واردات ال‌ان‌جی اروپا نیز کاهش یابد.

گازپروم افزود، در بلندمدت، چین، هند و کشورهای آسیای جنوب شرقی، بیشترین تقاضا برای ال‌ان‌جی در جهان را به خود اختصاص خواهند داد.

از دیگر عوامل کاهش مصرف ال‌ان‌جی در جهان از نظر گازپروم، سطح پایین اجرای تعهدات قرارداد تامین عنوان شده است.

گازپروم  با اشاره به اینکه موارد عدم موفقیت تامین کنندگان و تولیدکنندگان ال‌ان‌جی در انجام تعهداتشان تحت قراردادهای بلندمدت همچنان در بازارهای جهانی ثبت می‌شود، خاطرنشان کرد، اقدامات ناعادلانه شرکت‌های انرژی در اروپا و آمریکا تاثیر منفی بر مصرف‌کنندگان برای اطمینان از تامین عرضه گاز داشته است.

بر اساس آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا، واشنگتن در نیمه نخست امسال، نخستین صادرکننده بزرگ ال‌ان‌جی در جهان بوده است و پس از آن قطر و استرالیا قرار دارند.

به گفته تحلیلگران، برنامه‌های صادراتی جدید که از سال آینده آغاز خواهد شد، موقعیت واشنگتن به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده در جهان را تثبیت خواهد کرد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1592730

مهمترین اخبار اقتصادی: