اکونومیک 24
28 آبان 1402 - 11:13

ابوشریف در گفت‌وگو با فارس: حداقل مسئولیت جهان اسلام تحریم رژیم صهیونیستی است

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران ضمن درخواست از کشورهای منطقه برای قطع شراکت با رژیم صهیونیستی در حوزه انرژی گفت جهان اسلام از حداقل مسئولیت خود در تحریم رژیم صهیونیستی به دلیل کشتار مردم بی گناه غزه شانه خالی کرد.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، «ناصر ابوشریف» نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس از کشورهای منطقه خواست با قطع کمک‌های خود به رژیم صهیونیستی و استفاده از سلاح تحریم این رژیم اشغالگر را به توقف تجاوز وحشیانه خود علیه ملت مظلوم فلسطین وادار کند. 

ابوشریف در خصوص بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران آیت الله خامنه‌ای که خواستار اعمال تحریم‌های نفتی علیه اسرائیل شده است، گفت: متاسفانه رژیم صهیونیستی از دو جهت تغذیه می‌شود، نخست کمک‌های نامحدود غربی و دوم از سوی کشورهای عربی که کمربند امنیت این رژیم را تامین می‌کنند و همین امر عامل بقای رژیم صهیونیستی شده است.

وی تاکید کرد: در سایه وجود جرایم بزرگ ضد بشری و کشتار جمعی و نقض همه ارزش‌های انسانی از سوی رژیم صهیونیستی، اصل ضروری استفاده از سلاح فشار و بخصوص سلاح تحریم  اقتصادی علیه این رژیم است.

نماینده جهاد اسلامی افزود: چرا جهانیان پای یک موضوع پیش پا که به میان می‌آید به پا خاسته و یک کشور را تحریم می‌کنند، اما همه این جرایم رژیم صهیونیستی سزاوار هیچ عقابی برای این رژیم نیست.

ابوشریف با بیان اینکه رئیس جمهور ایران نیز در اجلاس سران کشورهای اسلامی خواستار قطع همه کمک‌ها به رژیم صهیونیستی شد، گفت پاسخ به این درخواست‌ها در سایه وجود رژیم‌ها و حکومت‌های سازشگر متاسفانه صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه ظلم در جهان  مستلزم این است که مردم جهان برای تغییر نظام حاکم بر جهان قیام کنند، گفت: این اتفاق به واقعیت نزدیک شده است؛ در حال حاضر شاید این آمریکاست که بر نظام جهانی حکومت می‌کند که نظام تک قطبی است؛ اما  در سایه افول قدرت آمریکا و جانشینان آن قدرت‌های دیگری در آن ورود خواهند کرد که در آن صورت احتمال رعایت عدالت در قبال ملت فلسطین و بقیه ملت‌های مستضعف ممکن می‌شود.

نماینده جهاد اسلامی با بیان اینکه مساله محاصره اسرائیل و تحریم کالاهای اسرائیلی و کالاهای شرکت‌های حامی اسرائیل تاثیر بسزایی بر ضربه زدن به رژیم اشغالگر خواهد داشت: خسارات مجموع شرکت‌های بزرگ حامی رژیم صهیونیستی تنها در روزهای نخست جنگ بالغ بر یکصد میلیارد دلار برآورد شده بود.

ابوشریف گفت: از همین رو تحریم ابزار فشار مهمی است و همگان اگر بخواهند مطابق با ارزش‌های انسانی و اخلاقی عمل کنند و به ملت فلسطین و مظلومان جهان کمک کنند، باید به تحریم اسرائیل پایبند باشند.

ابو شریف درباره وضعیت معیشتی اهل غزه  نیز تصریح کرد: از ابتدای جنگ غزه  ورود برق غذا آب و دارو و سوخت از معابری که تحت کنترل رژیم صهیونیستی است به روی مردم غزه قطع شد از همین رو همه آنچه که با واسطه گمرگ رژیم صهیونیستی وارد نوار غزه می‌شد، کاملا قطع شد؛ همچنین اینترنت و خطوط تلفن همراه و غیره هم که تحت سیطره رژیم صهیونیستی قرار دارد بارها از سوی این رژیم قطع شده است.

در غزه خبری از غذا نیست

وی با بیان اینکه در غزه دیگر خبری از غذا نیست، گفت: همه آنچه که در خاک غزه تولید می‌شود منبع غذایی مردم این منطقه شده است در مورد آب هم منابع آب موجود در غزه شامل چاه‌هاست که قابل شرب نیست، زیرا ایستگاه‌های تصفیه آب توسط رژیم صهیونیستی نابود شده است.

نماینده جهاد اسلامی در تهران گفت: برق موجود در غزه هم یا از طریق تنها نیروگاه موجود در این منطقه تامین می‌شد که این نیروگاه هم با سوخت کار می‌کند و اسرائیل از همان ابتدای جنگ ورود سوخت به این منطقه را قطع کرد. همچنین در نوار غزه از انرژی خورشیدی استفاده می‌شود که اسرائیل نیروگاه‌های انرژی خورشیدی زیادی را در نوار غزه هدف بمباران قرار داد حتی بخش عظیمی از پنل‌های خورشیدی متعلق به خانه‌های مردم غزه نیز در حملات اسرائیل نابود شد.

 وی افزود: در این مدت جنگ غزه، برق بیشتر از طریق انرژی خورشیدی یا توربین‌های مورد استفاده در بیمارستان‌ها و نهادهای دولتی تامین شده است  که از قبل مقداری سوخت ذخیره کرده بودند و در دوره جنگ از آن استفاده کردند و به اعتقاد ما ظرف امروز و فردا این سوخت در همه نوار غزه تمام می‌شود.

ابوشریف با اشاره به هشدار سازمان ملل درباره عواقب باز نشدن گذرگاه‌ها بر وقوع گرسنگی بزرگ در غزه گفت: در حالی که صف کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه برای مردم غزه از گذرگاه رفح در مرز با مصر تا شهر اسماعیلیه این کشور می‌رسد، مردم غزه در سایه کمبود شدید دارو و تجهیزات پزشکی جان می‌دهند.

نماینده جهاد اسلامی گفت: تعداد کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه از سمت گذرگاه مصر بسیار محدود بوده و در هیچ زمینه‌ای کافی نیست؛ زیرا قبل از جنگ روزانه ۵۰۰ کامیون وارد نوار غزه می‌شد، اما در مقطع کنونی با وجود اینکه بیش از چهل روز از تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به غزه می‌گذرد در مجموع هم ۵۰۰ کامیون به این منطقه ارسال نشده است.

کشورهایی در منطقه شریک در سرقت منابع فلسطین

نماینده جهاد  اسلامی همچنین با تایید اینکه از جمله دلایل حمایت‌ قدرت‌های بزرگ از رژیم صهیونیستی غارت منابع و ثروت‌های طبیعی سرشار فلسطینیان است، گفت: رژیم اشغالگر همه فلسطین را به سرقت برده است؛ بنابراین اسرائیل یک سارق است که همه دارایی‌های ملت فلسطین را به سرقت برده است و همه جنایات رژیم اشغالگر در به سرقت بردن دارایی ملت فلسطین از سوی سازمان ملل و حتی شماری از نویسندگان مستند شده است، نظیر آدم راز(نویسنده صهیونیست) که  اسناد و مدارک جرایم اسرائیل در سرقت اموال ملت فلسطین را افشا کرده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه ثروت‌های زیرزمینی مردم غزه ربوده می‌شود، گفت: سواحل غزه چاه‌های گاز دارد که می‌تواند منبع درآمد میلیاردها دلاری برای نوار غزه باشد؛ اما رژیم صهیونیستی می‌خواهد آن را برداشته و تحت سیطره خود بگیرد و متاسفانه برخی کشورهای عربی به پروژه انرژی رژیم صهیونیستی کمک می‌کنند. مصر و اردن از رژیم صهیونیستی گاز می‌گیرند که این گاز همه منابع به سرقت رفته ملت فلسطین است که به آینده فلسطین ضربه می‌زند. متاسفانه ترکیه، قبرس و یونان هم با پروژه گاز رژیم صهیونیستی مرتبط است. همه آنها شریک سرقت ثروت های ملت فلسطین هستند و تنها راه حل این موضوع خلاصی از اشغالگری و موجودیت آن از منطقه است به نحوی که سرزمین فلسطین از وجود اسرائیل آزاد  شود و برای این کار هم راهی جز  مقاومت وجود ندارد.

ابوشریف در بخش دیگری از سخنان خود نیز با بیان اینکه دروغ صهیونیست‌ها درباره وجود مقر نظامی حماس در زیر بیمارستان الشفاء پس از هجوم آنها به بیمارستان برملا شد گفت : مدیریت بهداشت در نوار غزه، چند روزی است که اعلام کرده آماده است‌ کمیته‌ای‌ بی‌طرف برای نظارت بر همه بیمارستان‌های موجود در غزه اعزام شود،‌ این راه خوبی است تا بفهمند افراد مسلح هرگز از بیمارستان‌ها استفاده نمی‌کنند و همه هر آنچه در زیر زمین بیمارستان الشفاء و سایر بیمارستان‌هااست، مربوط به ملزومات بیمارستان است.

وی افزود: حتی مشخص شد‌ برخی از کانال‌های موجود در بیمارستان الشفاء، جهت تامین هوای لازم برای تهویه‌ فضاست و برخی انبارهای مخصوص سوخت و چیزهای دیگر مربوط به بیمارستان است؛ مهم این است که همه این‌ها برای استفاده غیرنظامی و بهداشتی و درمانی و نه برای استفاده نظامی بوده است.

ناصر ابوشریف با بیان اینکه برخی اتاق‌های زیرزمینی در بیمارستان الشفاء پیش از این، به عنوان مقرهای رسانه‌ای و پناهگاه‌هایی در زیر بمباران‌های شدید مورد استفاده قرار می‌گرفت، گفت: خبرنگاران و سخنگویان رسمی دولت فلسطین از آنجا به دلیل امنیت آن برای ضبط و ارائه بیانیه‌های خود استفاده می‌کردند، البته در زمان‌هایی که برق در بیمارستان وجود داشت.

به گفته نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران، هیچ شواهدی از حضور نظامی و حضور مجاهدان فلسطین در این بیمارستان نبود‌ و بسیاری از تصاویر ماهواره‌ای ثابت کرده است که هیچ صدای تیراندازی از داخل ‌بیمارستان یا نزدیک آن به بیرون نیامده است، ما می‌توانیم به اشکال مختلف این را ثابت کنیم و دولت فلسطین و مسؤولان وزارت بهداشت از این طریق رژیم صهیونیستی را به چالش بکشند، از همین رو آنها (کمیته حقیقت‌یاب بی‌طرف) باید بیایند، ببینند و جست‌وجو کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از پزشکان بیمارستان هم ادعاهای اسرائیل را تکذیب کرده‌اند، گفت: یک پزشک نروژی که ۱۶ سال است در بیمارستان الشفاء غزه کار می‌کند، شهادت داده است که در طول فعالیت خود در این بیمارستان، هیچ گونه حضور مسلحانه (نیروهای مقاومت) را شاهد نبوده است.

ابوشریف تأکید کرد: از همین رو همه ادعاهای‌ رژیم صهیونیستی، باطل است، ساختن‌ اخبار جعلی برای اسرائیل راحت است مثلا‌ تسلیحاتی‌ روی زمین بگذارند و برخی نقشه‌ها را به دیوار یکی از اتاق‌ها آویزان کنند و مقاومت را به استفاده ازبیمارستان، متهم کنند.

مقاومت هرگز از بیمارستان‌ها برای ماموریت نظامی استفاده نمی‌‌کند

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران تاکید کرد: این را به طور قطع می‌گوییم هیچ سلاحی در بیمارستان‌ها وجود ندارد و هرگز از بیمارستان‌ها برای ماموریت نظامی استفاده نمی‌شود.

به گفته ابوشریف از انبارهای بیمارستان الشفاء‌ برای استفاده‌های غیرنظامی و مخصوص خود بیمارستان استفاده می‌شود، ‌زیرزمین‌های بیمارستان الشفاء مراکز پرتودرمانی و اشعه پزشکی است و بخش‌هایی از آن اداری است‌ و هرگز برای استفاده نظامی نیست.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1577379

مهمترین اخبار اقتصادی: