اکونومیک 24
20 خرداد 1403 - 12:54

بازخوانی دستوررهبری برای جلوگیری واردات موبایل لوکس آمریکایی

با وجود تذکر صریح رهبر انقلاب در خصوص ضرورت جلوگیری دولت از واردات کالای لوکس آمریکایی در سال ۱۳۹۹، شاهد تداوم واردات صدها میلیون دلار آیفون به کشور هستیم که در حال حاضر بخش عمده آنها رفرش و ریپک شده هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در حالی که رهبر انقلاب در خصوص واردات نیم میلیارد دلار واردات آیفون آمریکایی در سال 1398 واکنش نشان دادند و به دولت توصیه کردند تا جلوی این اقدام را بگیرد، شاهد واردات  صدها میلیون دلار دلار آیفون‌های رفرش و ریپک شده در سال 1402 بودیم.

گفتنی است، در سال 1401، رویه واردات تلفن‌های همراه بالای 600 دلار به واردات از محل صادرات خود تغییر پیدا کرد تا تنها مشوقی برای صادرات باشد. با این وجود شاهد گسترش واردات آیفون‌های لوکس از طریق این رویه بودیم. در مرحله بعد به نظر رسید که دولت برای کنترل و جلوگیری از واردات بی‌رویه آیفون‌های لوکس آمریکایی واردات آیفون 14 و 15 را به کشور ممنوع کرد.

با این وجود رویه واردات تا کنون متوقف نشده است و با توجه به عدم تولید آیفون‌های 13 و مدل‌های قدیمی‌تر، حجم زیادی از آیفون‌های وارداتی به کشور رفرش و ریپک شده هستند. این اتفاق سبب شده تا آسیب واردات آیفون بیش از پیش شود چرا که سبب بی‌اظهاری قابل توجهی در گمرک و همچنین ضرر مصرف‌کننده نهایی می‌شود.

رهبر انقلاب در سال 1399 به دولت توصیه کردند تا جلوی واردات آیفون توسط دولت گرفته شود اما در سال‌های 1401 و 1402 حدود یک میلیارد دلار تلفن همراه بالای 600 دلار وارد کشور شد که بخش عمده آن آیفون‌های آمریکایی بود. سوال این است که چرا با وجود تذکر مقام معظم رهبری همچنان شاهد واردات تلفن‌های همراه لوکس به کشور هستیم.

 

.

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1726393

مهمترین اخبار اقتصادی: