اکونومیک 24
29 آبان 1402 - 14:50

۴ استان کشور محور تمرکز پروژه‌های اضطراری رفع تنش آبی شدند

سخنگوی صنعت آب گفت: ۴ استان خراسان رضوی، تهران، گلستان و سیستان‌وبلوچستان، محور تمرکز پروژه‌های اضطراری رفع تنش‌های آبی در کشور هستند، اگرچه در بقیه استان‌ها هم پروژه‌ها در جریان است اما وضعیت آبی این ۴ استان از بقیه استان‌ها دچار محدودیت بیشتری است‌

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عیسی بزرگ‌زاده، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان منابع آب و تلفیق بودجه شرکت مدیریت منابع آب ایران و سخنگوی صنعت آب در نشستی خبری اظهار داشت: ارتفاع کل ریزش‌های جوی از ابتدای سال آبی تا 27 آبان، معادل 20.8 میلی‌متر است که این مقدار بارندگی نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که معادل 26.7 درصد بوده، 22 کاهش را نشان می‌دهد.

وی افزود: از ابتدای سال آبی تاکنون استان‌های زنجان، قزوین و لرستان کم بارش‌ترین استان‌های کشور بوده‌اند و سه استان البرز، هرمزگان و کرمان بیشترین بارش را به ثبت رسانده‌اند؛ لازم به ذکر است بارش‌های اصلی در زمستان و بهار رخ می‌دهد و سهم بارش‌های پاییزی در کشور عمدتاً بسیار ناچیز است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان منابع آب و تلفیق بودجه شرکت مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: ورودی سدهای کشور در سال جاری معادل 2.47 میلیارد مترمکعب است که این میزان در 27 آبان سال گذشته معادل 2.4 میلیارد مترمکعب بوده و بهبودی سه درصدی را نشان می‌دهد.

بزرگ‌زاده همچنین در خصوص خروجی سدهای کشور نیز بیان کرد: خروجی سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا پایان روز 28 آبان‌ماه، معادل 4.56 میلیارد متر مکعب است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته بالغ بر 3.5 میلیارد مترمکعب بوده و نشانگر افزایش 22 درصدی خروجی آب سدها است.

وی افزود: موجودی حال حاضر سدهای کشور بالغ بر 19.62 میلیارد مترمکعب است که این میزان در زمان مشابه سال گذشته بالغ بر 18.02 میلیارد مترمکعب بوده و نشان می‌دهد 9 درصد نسبت به سال گذشته در وضعیت بهتری به سر می‌بریم؛ بنابراین درصد پر بودن مخازن در حال حاضر 40 درصد است.

سخنگوی صنعت آب ادامه داد: دریاچه ارومیه درخصوص موجودی مخزن وضعیت مطلوبی ندارد، پرشدگی 13 سد این حوزه درمجموع 24درصد است که 11 درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش دارد.

وی افزود: در سد زاینده‌رود شاهد رشد 134درصدی ذخیره سد نسبت به زمان مشابه سال قبل هستیم، در واقع در چندسال اخیر مدیریت مناسبی در خصوص زاینده‌رود صورت گرفت و هم‌اکنون 28درصد پرشدگی دارد.

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه سدهای شرق تهران نسبت به سدهای غرب تهران 30 میلیون مترمکعب ذخیره کمتری دارند، گفت: میزان ذخیره سدهای تهران مجموعا 314 میلیون مترمکعب است که نشان‌دهنده پرشدگی 17 درصدی است.

وی ادامه داد: 4 استان خراسان رضوی، تهران، گلستان و سیستان‌وبلوچستان، محور تمرکز پروژه‌های اضطراری رفع تنش‌های آبی در کشور هستند، اگرچه در بقیه استان‌ها هم پروژه‌ها در جریان هستند اما وضعیت آبی این 4 استان از بقیه استان‌های کشور دچار محدودیت بیشتری است‌.

بزرگ‌زاده سخنگوی صنعت آب کشور اظهار داشت: به دلیل حجم بارگذاری روی منابع سحطی و زیرزمینی حداقل دوبرابر استاندارهای جهانی است، آبی برای تخصیص وجود ندارد بنابراین دولت سیزدهم ایده بازتخصیص آب را دنبال می‌کند.

وی افزود: در این خصوص باید براساس نقشه راه آب، سبد آب کشور اعم از منابع آب سطحی، زیرزمینی و آب‌های نامتعارف یعنی پساب و آب دریا را در میان مصرف‌کنندگان مختلف بازتوزیع کنیم.

سخنگوی صنعت آب کشور خاطرنشان کرد: آب شرب و بهداشت، بیشترین نوع و میزان مصرف آب در کشور است و علاوه براین، باید آب مورد نیاز محیط زیست، صنعت، خدمات و کشاورزی را نیز تأمین کنیم.

بزرگ‌زاده با بیان اینکه عدم تعادل بین میزان مصرف و تأمین منابع آب موجب ناترازی می‌شود، گفت: این ناترازی موجب ناپایداری اکوسیستم و زیست‌بوم می‌شود که وقوع فرونشست‌ها یکی از مصادیق آن است.

وی در خصوص ضمانت اجرای نقشه راه آب در بخش صنعت بیان داشت: بخش صنعت یک مصرف‌کننده مهم آب است. در نقشه راه آب کشور، آب به دو بخش تقسیم شده؛ آب به منظور تأمین نیازهای پایه که «آب با کارکرد اجتماعی» شامل بخش شرب، بهداشت و محیط زیست می‌شود و آب با کارکرد اقتصادی که در این بخش باید آب در جایی استفاده شود که بیشترین مشارکت را در تولید و ایجاد شغل برای جامعه ایرانی دارد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1578817

مهمترین اخبار اقتصادی: