اکونومیک 24
20 تیر 1403 - 12:33

صدور ۸ همت حواله صرفه‌جویی گاز برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر

مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون، ۸۰۰۰ میلیارد تومان حواله صرفه‌جویی گاز طبیعی برای توسعه و حمایت از نیروگاه‌های تجدیدپذیر صادر شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز در مراسم امضای تفاهم‌نامه با انجمن تولیدکنندگان ترکیبی برق، حرارت و برودت (CHP) اظهار داشت: باتوجه به میزان بالای شدت انرژی و ناترازی که در حوزه انرژی برق و گاز وجود دارد، لزوم حرکت به سمت بهینه‌سازی و کاهش مصرف اجتناب‌ناپذیر است.

وی افزود: اقدامات خوبی در این زمینه آغاز شده و باتوجه به تکالیف قانونی برنامه ششم و هفتم توسعه و همچنین قانون بودجه سنوات بخش‌های مختلف به سمت بهینه‌سازی انرژی حرکت کرده‌اند، علاوه بر این عرضه گواهی‌های صرفه‌جویی در بورس اقدام دیگری بود که حرکت در این مسیر را هموارتر کرد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذارانی که بخواهند در این مسیر سرمایه‌گذاری کنند با اطمینان خاطر می‌توانتد وارد این عرصه شوند و بازگشت سرمایه آن‌ها نیز تضمین شده است.

چگنی با تاکید بر اینکه راندمان نیروگاه‌ها نسبت به استاندارد پایین‌تر است و اگر بخواهیم متوسط راندمان را افزایش دهیم باید از واحدهای نیروگاهی استفاده بهینه شود ضمن اینکه با اه‌اندازی بخش بخار نیروگاه‌های کوچک مقیاس می‌توانیم راندمان بیشتری را رقم بزنیم، اظهار کرد: این گواهی‌های صرفه‌جویی یک ریل‌گذاری در صنعت گاز ایجاد کرد و امیدواریم این انجمن بتواند با اقدامات خود موجب مصرف بهینه افزایش صدور گواهی صرفه‌جویی شود.

وی افزود: تضمین می‌کنیم در فصل سرد سال گاز را برای نیروگاه‌هایی که در این راستا قدم برمی‌دارند محدود نکنیم و با صدور گواهی صرفه‌جویی موجب بهبود وضعیت شویم، گفت: چنین تجربه‌ای را در نیروگاه‌های تجدیدپذیر داشتیم و تاکنون نیز 8000 میلیارد تومان گواهی صرفه‌جویی در این راستا صادر شده است و این راه نیز ادامه خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت ملی گاز تصریح کرد: گام بزرگ مجلس در این حوزه ایجاد صندوق بهینه‌سازی انرژی است که منابع آن دیده شده و کسانی که بخواهند سرمایه‌گذاری کنند تسهیلاتی به آن‌ها داده خواهد شد.

وی ادامه داد: تکلیف ما این است که چهار میلیون و 100 هزار بخاری با راندمان بالا را با بخاری‌های کم‌بازده جایگزین کنیم که مکانیزم آن‌هم از طریق گواهی صرفه‌جویی است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1741261

مهمترین اخبار اقتصادی: