اکونومیک 24
26 شهریور 1402 - 23:53

عراق: گزارش‌ها از احتمال فروپاشی سد موصل صحت ندارد

وزارت منابع آب عراق گزارش رسانه آمریکایی درباره احتمال فروپاشی سد موصل و تکرار حادثه وقوع سیل لیبی در عراق را تکذیب کرد.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رسمی  عراق (واع)، وزارت منابع آب عراق گزارش رسانه‌ها مبنی بر احتمال تکرار فاجعه درنه لیبی در عراق را تکذیب و اعلام کرد: وضعیت سد موصل پایدار و اطمینان‌بخش است و گزارش‌هایی که اخیرا در مورد این حادثه و احتمال فروپاشی سد موصل منتشر شده صحت ندارد.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: برخی از رسانه‌ها اخباری مبنی بر احتمال تکرار سیل درنه لیبی در عراق و فرو ریختن سد موصل منتشر کردند.

این وزارتخانه با اعلام اینکه به عراقی‌ها در مورد وضعیت کلی سد اطمینان می‌دهد، تأکید کرد: حفره‌های ذخیره‌سازی بزرگی در سدها وجود دارد که ما را قادر می‌سازد تا با هر گونه احتمال بارش مقادیر زیاد باران مقابله کرده و آن را با خیال راحت ذخیره کنیم.

بیانیه این وزارتخانه در واکنش به گزارش آمریکایی‌ها منتشر شد که در آن نسبت به تکرار فاجعه در شهر درنه لیبی در عراق هشدار داده و مدعی شده بود که هنوز نگرانی‌هایی در مورد احتمال فروریختن سد موصل بر روی رودخانه دجله در شمال عراق و بزرگترین ذخیره آب عراق وجود دارد

شبکه نشنال جئوگرافیک آمریکایی جمعه گذشته گزارشی را منتشر کرد که در آن به پیامدهای انسانی و زیست محیطی فاجعه باری پرداخته بود که فروریختن سد موصل با توجه به هشدارهای مداوم در مورد وجود ترک‌هایی در سازه آن می‌تواند داشته باشد.

این شبکه افزود: سیاری از کارشناسان بر این باورند که با وجود پیگیری‌های مقامات عراقی در عملیات تعمیر و نگهداری برای پر کردن شکاف‌ها، خطر فروپاشی سد موصل همچنان وجود دارد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1501802

مهمترین اخبار اقتصادی: