اکونومیک 24
29 بهمن 1402 - 09:21

ثبت دمای عجیب در برخی مناطق کشور/ آذر امسال گرم‌ترین ماه ۳۳ سال اخیر در پاییز بود

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به ثبت دمای هوای عجیب در برخی مناطق کشور، گفت:‌ آذر امسال گرم‌ترین ماه ۳۳ سال اخیر در پاییز بوده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سحر تاجبخش با یادآوری این‌که سال 2023 میلادی دمای زمین  برای نخستین بار  1.5 درجه سانتی گراد گرمتر از دمای  انقلاب صنعتی بود، اظهار کرد: طی نیم قرن اخیر دما در ایران حدود 4دهم درجه در هر دهه افزایش یافت.

وی با بیان این‌که امسال گرمترین آذر ایران در 33 سال اخیر تجربه شد، افزود:دمای بعضی از ایستگاه های هواشناسی کشور نظیر پارس آباد در شمال غربی ترین منطقه کشور به حدود  20 درجه سلسیوس رسید که این یک رکورد بسیار عجیب برای کشور به‌شمار می رود.

وی با اشاره به این که بر اساس گزارش‌های بین‌المللی بیشترین افزایش دما بین سال‌های  1991 تا 2022 میلادی ابتدا در اروپا و سپس در آسیا روی داده است، بیان کرد:‌یکی از مهمترین پیامدهای افزایش دما و تغییراتی که بین جو و اقیانوس رخ داده، روند افزایش مخاطرات حدی است که در بارش‌های تابستانه سال گذشته پاکستان و 23 استان کشور ما به خوبی دیده شد.

رئیس سازمان هواشناسی گفت:‌ 2 راهکار اصلی برای مواجهه با تغییر اقلیم از سوی سازمان جهانی هواشناسی و هیئت بین دولتی تغییر اقلیم پیشنهاد شده که یکی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و دیگری سازگاری است. باید در حوزه های مدیریت منابع آب، کشاورزی و صنعت که از مهم‌ترین بخش های مصرف آب است، مقوله سازگاری با تغییر اقلیم را رعایت کنیم.

تاجبخش اضافه کرد: باید بتوان از ظرفیت  زیستی در حوزه های مختلف کشور به ویژه در حوزه کشاورزی که بیشترین منابع آب ما در آنجا مصرف می شود، استفاده کرد تا بتوانیم مدیریت بهتری برای آبهای شیرین کشور داشته باشیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1672439

مهمترین اخبار اقتصادی: