اکونومیک 24
13 آذر 1402 - 14:19

«حواله درهم» ابزار بازارساز برای کنترل قیمت دلار ‌در بازار ارز

به عقیده کارشناسا ارزی، بازارساز در بازار ارز با افزایش عرضه حواله درهم توانسته است بخشی از مشکل تامین ارز در کشور را حل کند و از این طریق به سمت کنترل قیمت دلار رفته است.

‌خبرگزاری فارس - علی رضایی: بازار ارز این روزها در آرامش به سر می‌برد و دامنه نوسان قیمت دلار در این بازار به شدت کوتاه شده است، دلار آزادِ 50 هزار تومانی به نظر می‌رسد به نرخ مورد توافق بازارساز و فعالان بازار ارز تبدیل شده است.

اما بازار سکه و طلا، این روزها روندی صعودی به خود گرفته‌اند. این موضوع به دلیل رشد قیمت انس جهانی بوده است که طی روزهای گذشته روندی افزایشی داشته و نزدیک به 2100 دلار معامله می شود.

* رد ادعای آمریکایی ها در خصوص پول های ایران در قطر

در بازار دیروز یکشنبه ۱۲ آذرماه اظهارات جدید محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی در بین معامله‌گران دلار دست‌به‌دست شد، فرزین در حاشیه مراسم رونمایی از عرضه اولین اوراق مرابحه ارزی کشور در خصوص آزادسازی ارزهای پول‌های بلوکه شده ایران در قطر گفت که پول‌های ایران به‌ هیچ‌ عنوان مسدود نیست و وضعیت و روند ورود ۶ میلیارد دلار به کشور کاملاً عادی است و در حال انجام اقدامات مربوطه هستیم.

البته ۵ آذرماه هم علی صالح‌آبادی سفیر ایران در قطر در این باره گفته بود: پول‌های آزاد شده ایران کاملاً قابل‌دسترس است و ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر بلوکه‌شدن پول‌های ایران صحت ندارد، این اظهارات در حالی است که پیش‌ از این برخی سناتورهای آمریکایی مدعی شده بودند که پول‌های ایران در بانک‌های قطری بلوکه شده است.

* تغییر سیاست بانک مرکزی از قیمت گذاری دستوری به نهادسازی در بازار ارز

فرزین همچنین در مورد کنترل نرخ ارز گفته تلاش می‌کنیم با استفاده از نهادسازی و ابزارسازی و نه دستور، نرخ ارز را کنترل کنیم و اگر امروز می‌بینید که در تأمین درهم مشکلی نداریم و حتی عرضه بیشتر از تقاضاست به دلیل سوآپ است؛ درهم امروز هم در همان سطح نرخ هفته قبل یعنی ۱۳ هزار و ۸۸۰ تومان قیمت خورد. گفتنی است که بازار دبی چند روزی است دلیل روز ملی امارات تعطیل است.

* قیمت دلار چند است؟

بررسی هسته مرکزی بازار ارز تهران حکایت از آن دارد که قیمت دلار تهران که در معاملات نقدی این روزها بین قیمت 50 هزار و 60 تومان تا 50 هزار و 250 تومان در حال نوسان است، بیشتر میل به کاهش داشته باشد.  

نکته مهم در بازار ارز، افزایش قیمت دلار و یوروی مرکز مبادله‌ است. قیمت دلار مرکز مبادله به صورت آهسته بالا آمده و در روز یکشنبه وارد کانال 42 هزار تومان شد. قیمت یوروی رسمی هم با افزایش 100 تومانی در 45 هزار و 700 تومان در معامله بود.

به عقیده تحلیلگران فنی اصلاح در بازار دلار به خاطر رشد انس است. با افزایش انس، بازار طلا و سکه از دلار جدا شدند. از منظر گروهی از معامله‌گران با توجه به بسته شدن دلار در بالای تراز میانی در پشت خط، قیمت دلار امروز می‌تواند در ابتدا برای شکستن مرز مقاومت 50 هزار و 300 تومان تلاش کند. مقاومت بعدی دلار 50 هزار و 600 تومان خواهد بود.

به باور دسته‌ای از معامله گران، طی هفته‌های گذشته دلار در منطقه امن بازارساز نوسان کرده است؛ این دسته می‌گویند دلار طی روزهای آینده مانند هفته گذشته نوسان محدودی را ثبت خواهد کرد. از نظر فنی در حال حاضر دلار تهران روی حمایت خط تنکانسن قرار گرفته و در صورتی که این حمایت را نیز بشکند کار افزایشی‌های بازار سخت خواهد شد.

* کاهش حباب درهم در بازار

حباب درهم فاصله زیادی تا سقف و کف خود دارد و با توجه به آنکه درهم نقش مهمی در تعیین قیمت دلار علی‌الخصوص همزمان با تقاضای ژانویه دارد، تثبیت درهم در کف حمایتی می تواند به معنای ثبات در بازار باشد.

در حال حاضر محدوده ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان حمایت معتبر درهم است و محدوده ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان مقاومت مهم درهم است که می توانند مسیر صعودی یا نزولی دلار را تعیین تکلیف کنند.

* افزایش موجودی دلار در بازارهرات

از سوی دیگر، در بازار ارز هرات هم قیمت دلار کاهشی بوده و در برخی روزها با گپ مثبت ۱۵۰ تومانی فعالیت کاری خود را آغاز کرده و در ادامه بازهم به همان قیمت های روز قبل یعنی حول‌وحوش ۵۰ هزار و ۱۰۰ تومان بازگشته است.

روز گذشته پس از ناکام ماندن عبور دلار هرات از مرز مقاومت 50 هزار و 300 تومانی، با کاهش به زیر کانال 50 هزار رفت و از 49 هزار و 900 تومان حمایت شد. معامله‌گران هرات مدعی‌اند در هرات تومان کم است و دلار زیاد. این مسئله می تواند درنهایت منجر به کاهش بیشتر قیمت دلار در بازار هرات شود.

به عقیده معامله‌گران با افزایش قیمت انس طلا نوسان‌گیران در بازار دلار هرات فروشنده شدن تا در بازار انس طلا خریدار باشند. در واقع از نظر آن‌ها معامله‌گران بین انس طلا و دلار هرات الاکانگ بازی کردند.

این معامله‌گران با استناد به قیمت دلار سلیمانیه که در معاملات این هفته دچار شکاف بیش از 400 تومانی با دلار هرات شد، می‌گویند در هرات آربیتراژ اونس و دلار شده است.

* چرا طلا جهش کرد؟

فارغ از قیمت دلار، بازار جهانی طلا امروز کار خود را با افزایش شروع کرد و از ۲۰۷۲ دلار به ۲۰۸۶ دلار رسید. البته در شب گذشته فنر قیمت طلای جهانی پرید و طلا یک رکورد تاریخی را ثبت کرد و به ۲۱۳۷ دلار رسید. در بازار داخل ایران هم هر گرم طلای ۱۸ عیار این روزها با افزایش قیمت روبرو شده است.

گزارش‌های اقتصادی ایالات متحده و اروپا هشدار رکود می‌دهد و همین مسئله موجب تضعیف شاخص دلار و کاهش بازدهی اوراق قرضه و تقویت طلا شده ‌است. در  یک ماه گذشته شاخص دلار تضعیف شده است و از نزدیکی ۱۰۶ تا کانال ۱۰۳ کاهش یافته است، بازدهی اوراق ده ساله خزانه‌داری آمریکا نیز از نزدیکی ۴.۷ به نزدیکی ۴.۲ کاهش پیدا کرده‌است. معامله‌گران تصور می‌ کنند که فدرال رزرو در سال جاری دیگر دست به افزایش نرخ بهره نزند. آن‌ها شانس کاهش نرخ بهره از ماه مارس را ۶۰ درصد دانسته‌اند. همین مسائل باعث تقویت انس طلا شده به نحوی که انس در هفته قبل کنترل بازار ارز و طلا را در دست گرفت.

تازه‌ترین نظرسنجی هفتگی سایت کیتکو از قیمت طلا نشان می‌دهد معامله‌گران خرد چشم‌انداز خوش‌بینانه خود از افزایش قیمت طلا را حفظ کرده‌اند و اکثر تحلیل‌گران نیز نسبت به افزایش قیمت فلز زرد در کوتاه‌مدت امیدوار هستند.

* حمایت سکه فعال می شود؟

بررسی معاملات بازار سکه امامی از هفته گذشته حکایت از آن دارد که قیمت طلای جهانی قطب‌نمای سکه ‌بازان شده و معامله‌گران با‌توجه به رشد معنادار قیمت انس طلا با جسارت بیشتری دست به خرید زده‌ اند. قیمت سکه دیروز در حدود ۲۹ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز یکشنبه ۱۰۰ هزار تومان بالاتر بود. در معاملات پشت‌خطی یکشنبه‌ شب هم سکه در حدود ۲۹ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان معامله شد.

فعالان اقتصادی معتقدند در شرایط کنونی حمایت ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای سکه مهم است و درصورتی‌که این حمایت از دست برود احتمال عقب‌نشینی تا پله دوم کانال ۲۹ میلیون تومان وجود دارد. از سوی دیگر سکه در حال حاضر مرز مقاومتی ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را پیش‌روی خود دارد که اگر به آن برسد در مرحله بعد برای فتح کانال ۳۰ میلیون تومان تلاش خواهد کرد.

حباب سکه در روز یکشنبه با افزایش دوباره به ۵ میلیون برگشت. حباب سکه از هفته قبل با کاهش به حوالی 4 میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده بود.

* مقاومت طلاب آب شده می شکند؟

طلای آبشده در روز یکشنبه یک بار دیگر به سمت مقاومت مهم خودش یعنی ۱۰ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان حرکت کرد و در شکستن آن ناکام ماند.

معامله‌گران فنی معتقدند محدوده ۱۰ میلیون و ۹۶۰ هزار تا ۱۱ میلیون طلای آبشده مقاومت مهمی است که اگر آن را بشکند نوسان در بازار بیشتر می‌شود. از منظر تحلیل‌گران تا زمانی که طلای آبشده بالای ۱۰ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان باشد پایینی‌های آن، اصلاحات بازار برای تخلیه اشباع خرید هست و برگشت روند محسوب نمی‌شود. سطح مشابه در بازار سکه هم ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است. به واسطه این نگاه به بازار داخلی و بازار انس طلای جهانی این روزها کمتر کسی به فروش فکر می‌کند.

* دلاری نقدی از تتر گران‌تر شد!

قیمت تتر در روز شنبه بین دو سطح ۵۰ هزار تومان تا ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان نوسان داد. با این کاهش قیمت تتر به پایین‌ترین قیمت در ۴۰ روز اخیر رسید و طی اتفاقی بی‌سابقه، قیمت اسکناس دلار در تهران از تتر گران‌تر شد.

* سیاست موفق بازارساز در کنترل نرخ ارز

کامران رحیمی، کارشناس اقتصاد ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت:  شکاف قیمت درهم و دلار هرات به بیش از 800 تومان رسیده که عدد قابل‌توجهی است. این شکاف قیمت نشان‌دهنده وجود تقاضای تجاری در بازار برای درهم است که موجب این شکاف شده است.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: البته این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده این موضوع باشد که فعلا برای اسکناس دلار متقاضی قابل توجهی وجود ندارد و عمده تقاضا برای پایان سال نوی میلادی و حواله است.

وی افزود: البته سیاست بازارساز همچنان کنترل نرخ ارز از طریق حواله درهم است. این سیاست در ماه های اخیر توانسته نرخ دلار را کنترل کند.

رحیمی تاکید کرد: در حال حاضر همه نگاه ها به انس جهانی است و به نظر می رسد دلار هم درایران و هم درجهان با کاهش ارزش بیشتری روبرو شود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: سه عامل شدت خروج سرمایه، صادرات نفتی و مداخله دولت در حوزه قیمتی می‌تواند تناسب موجود در بازارارز را به هم بزند. درحال حاضر شتاب خروج سرمایه تعدیل شده و صادرات نفتی هم بالا رفته است. به نظر می‌رسد تا زمانی‌که این عوامل در بازار غایب هستند بازار جان افزایش نداشته باشد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1593639

مهمترین اخبار اقتصادی: