اکونومیک 24
22 خرداد 1403 - 14:05

روسیه‌ غرب را تهدید به اقدام متقابل برای تصرف اموال کرد

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک نشست خبری تأکید کرد که در صورت مصادره دارایی‌های این کشور در غرب، مسکو برای انجام اقدامات متقابل سیاسی و اقتصادی درنگ نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری تاس، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک نشست خبری تأکید کرد که در صورت مصادره دارایی‌های این کشور در غرب، مسکو برای انجام اقدامات متقابل سیاسی و اقتصادی درنگ نخواهد کرد.

وی در حاشیه اجلاس بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ (SPIEF) گفت: آنها (کشورهای غربی) قصد دارند ذخایر... روسیه را بدون مجوز اولیه تصاحب کنند و درآمدهای آتی آن را نه تنها به جیب بزنند، بلکه در برخی سرمایه گذاری‌های نظامی علیه روسیه هزینه کنند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه افزود: ما طبیعتاً به چنین اقداماتی پاسخ مناسب خواهیم داد، همانطور که همیشه انجام داده‌ایم. ما یک سری اقدامات متقابل سیاسی و اقتصادی علیه کسانی که تلاش می کنند ذخایر روسیه را در اختیار بگیرند، انجام داده‌ایم.

این دیپلمات در ادامه به غرب توصیه کرد: باید قبل از تصمیم گیری برای پیشبرد این اقدام (تصرف دارایی‌ها) خوب فکر کرد چرا که اقدامات متقابل را در پی خواهد داشت.

زاخارووا تصریح کرد: در ماه مه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، فرمانی را برای جبران خسارت وارده به روسیه و بانک مرکزی آن به دلیل اقدامات غیردوستانه ایالات متحده امضا کرد. سازوکار مشابهی ممکن است برای کشورهای دیگر از جمله در اروپا نیز اعمال شود.

وی گفت: دارایی و سرمایه آنها در روسیه بسیار بیشتر از آمریکا است. علاوه بر این، ایالات متحده و اتحادیه اروپا قبلاً ثابت کرده‌اند که برای سرمایه‌گذاران خارجی که سرمایه‌گذاری آن‌ها در هر زمان می‌تواند مصادره یا سرقت شود، قابل اعتماد نیستند.

زاخارووا گفت: این اقدامات هیچ مبنای قانونی ندارد و صرفاً سرقت آشکار است.

در حالی که آمریکا متحدان خود را تحت فشار قرار داده است تا به دنبال راه‌هایی برای بهره برداری از ذخایر بلوکه شده روسیه باشند، مخالفان ادعا می کنند که چنین اقدامی یک سنگ بنای خطرناک را در حقوق بین الملل با پیامدهای گسترده پایه گذاری خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، ژاپن، فرانسه، آلمان و ایتالیا در مورد این موضوع رویکرد "بسیار محتاطانه‌ای" دارند که این امر منجر به بن‌بست مذاکرات در این باره می‌شود.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا پیش از این بارها هشدار داده است که استفاده از دارایی‌های بلوکه شده می‌تواند "نظم بین‌المللی" را به خطر بیندازد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1727523

مهمترین اخبار اقتصادی: