اکونومیک 24
29 آبان 1402 - 11:12

رئیس‌کل بانک مرکزی: با تسلط بر بازار ارز‌ مشکلی در حوزه دخایر ارزی نداریم

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مشکلی در زمینه ارز نداریم، گفت: بانک مرکزی تسلط کافی بر بازار ارز کشور دارد و منابع کافی در اختیار داریم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، دهمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت از صبح امروز با حضور رئیس‌کل بانک مرکزی، وزیر ارتباطات، مدیران عامل بانک‌ها و مسوولان نظام پولی و بانکی کشور در تهران در حال برگزاری است.

در ابتدای این مراسم محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، اظهار داشت: سیاست قطعی بانک مرکزی تثبیت اقتصاد است و در این زمینه سیاست تثبیت ارزی و تثبیت پولی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در نظر داریم.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی تسلط کافی در بازار ارز دارد، گفت: ما نمی‌توانیم ذخایر ارزی خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بیان کنیم، چون دشمن علاوه بر عملیات روانی، عملیات واقعی هم انجام می‌دهد اما این اطمینان خاطر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌دهیم که «هیچ مشکلی از نظر ذخایر ارزی نداریم و بر بازار ارز تسلط کافی داریم».

فرزین به تفاهم روز گذشته بانک مرکزی، وزارت صمت و شهرداری اشاره کرد و گفت: برای خرید خودروهای برقی و تجهیزات مربوطه تفاهم کردیم و منابع لازم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم برای آن در نظر می‌گیریم.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین در مورد تثبیت نرخ رشد نقدینگی گفت: نرخ رشد نقدینگی از حدود 40 درصد به 26 درصد کاهش یافته و سیاست تثبیت در این زمینه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ادامه می‌دهیم.

* عده‌ای در خارج کشور برای بازار ارز ایران نقشه می‌کشند

وی گفت: با اطلاع می‌گویم عده‌ای در خارج از کشور نشسته‌اند و برای بازار ارز کشور نقشه می‌کشند و مرتب تاریخ‌های خیالی ارائه می‌کنند که نرخ ارز جهش پیدا می‌کند و حتی یک فنر فرضی در نظر گرفته‌اند که ادعا می‌کنند که این فنر جهش پیدا می‌کند و اگر مردم به حرف‌های آنها اعتماد کنند و به آمار و اطلاعات ما اعتماد نکنند، قطعا این اتفاق می‌افتد.

فرزین به عملیات روانی در زمینه بازار ارز در سال 90 اشاره کرد و گفت: ‌درحالی‌که قیمت نفت در آن سال به حدود 120 دلار رسیده بود و تراز تجاری ما با مازاد 55 میلیارد دلار همراه شده بود که هنوز این رقم تاکنون محقق نشده است، اما دشمن با عملیات روانی توانست‌ شوک ارزی القا کند و ارزش ریال کشور در آن سال یک سوم کاهش پیدا کرد.

* ما نظارت کافی بر بانک‌ها نداریم

رئیس کل بانک مرکزی مسئله مهم دیگر در بانک مرکزی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بحث نظارت عنوان کرد و گفت: ما نظارت کافی بر بانک‌ها نداریم و حتی با توجه به تجربه قبلی در شبکه بانکی، خود بانک‌ها هم نظارت کافی و مؤثر در زیر مجموعه خود ندارند و این مسئله باید حتما تقویت شود و هم بر بازار ارز و هم بر بازار ریال نظارت کافی اعمال کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ریال و دلار را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به عنوان یک کالای عمومی عنوان کرد و گفت: این کالا خصوصی نیست که در اختیار عده‌ای قرار داشته باشد و ما تأکید داریم ارزهایی که در اختیار عده‌ای قرار دارد حتما باید برگردد و ما منابع ارزی خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ رایگان خرج نمی‌کنیم، بلکه باید منابع ارزی صرف توسعه زیرساخت‌های کشور شود.

فرزین همچنین تأکید کرد: اقتصاد کشور باید پیش‌بینی‌پذیر باشد و فعالان اقتصادی بتوانند سرمایه‌گذاری کنند، اما اگر قرار باشد فقط به کانال‌های خارج از کشور که مرتب تاریخ می‌دهند که در فلان تاریخ نرخ ارز جهش پیدا می‌کند، توجه شود، در آن صورت پیش‌بینی‌پذیری وجود نخواهد داشت و تاریخ‌هایی که تاکنون اعلام شده هیچ‌کدام محقق نشده است و باز تاریخ‌های جدید اعلام می‌کنند.

رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت آمار و اطلاعات در مورد تصمیم‌گیران اقتصادی گفت: نرخ تورمی که اعلام می‌شود بر پایه اطلاعات سال قبل و نسبت‌گیری آن نسبت به دو سال قبل است، درحالی‌که در دنیا اطلاعات اقتصاد کلان به‌روز است و ما باید اطلاعات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به‌گونه‌ای تهیه کنیم که بتواند در اختیار سیاست‌گذار و فعال اقتصاد به صورت مؤثر قرار گیرد.

وی تأکید کرد: بسیاری از تکانه‌های ارزی منشأ خارج از کشور دارد که فعالان اقتصادی نباید به آنها توجه کنند و سیاست دولت تثبیت اقتصادی و پیش‌بینی‌پذیر کردن اقتصاد برای فعالان اقتصادی است.

فرزین اظهار داشت: چند ماه گذشته ثباتی در بازار اتفاق افتاد اما عده‌ای شایعه پراکنی می‌کنند که فلان مقام آمریکایی، قطری و یا انگلیسی چه گفت و تلاش می‌کنند بازار ارز را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به هم بریزند، درحالی‌که گوش فعالان اقتصادی باید به مقامات کشور باشد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین با بیان اینکه یکی از منشأهای تورم، کسری بودجه دولت است گفت: ‌ما اجازه نمی‌دهیم کسری بودجه ریالی شود، یعنی با چاپ پول جبران شود، درحالی‌که کانال‌های خارجی می‌گویند با توجه به کسری بودجه آخر سال، افزایش نقدینگی ایجاد خواهد شد اما ما اجازه نمی‌دهیم کسری بودجه به صورت ریالی جبران شود.

پایان پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

منبع: فارس
شناسه خبر: 1578426

مهمترین اخبار اقتصادی: